Namawiamy naszych SFojaków, rolników uprawiających ekologiczne = certyfikowane warzywa, aby zabrali się za brukiew 🙂 Między innymi o tym toczyła się rozmowa na naszej Dolnośląskiej Kooperatywie Ekologicznej, założonej z inicjatywy i pomysłu naszej Convivium Leader, Anny Rumińskiej. Szukamy też rolników z eko jagłami.

Do współpracy zapraszamy też rolników niecertyfikowanych, którzy z nami współpracują lub należą do Slow Food. Niektórzy twierdzą, że społecznie edukując o produktach certyfikowanych wspieramy “system darmozjadów” (wg autorów tych opinii: firmy certyfikujące), a pozostałym rolnikom certyfikacja “nie jest do niczego potrzebna”. Bywa jednak, że jest bardzo potrzebna klientom, którzy nie mają możliwości jechania do gospodarstwa i angażowania się w system RWS. Oni też mają prawo wiedzieć, co kryje się w marchewce. Certyfikacja jest do pewnego stopnia gwarancją dla konsumentów, a nie dla rolników. Członkowie DKE starają się wyjaśniać te różnice i przede wszystkim zasady rolnictwa ekologicznego, które niektórzy klienci mylą z ogrodnictwem przydomowym.

Zawsze też będziemy promować permakulturę i rolnictwo biodynamiczne, jako najbardziej zrównoważone systemy. Na ten temat piszą liczne media – polecamy ich lekturę.