(English below)

Już wkrótce świętujemy kolejną – 731 już! – rocznicę piernikarską, która przypomina, że w Polsce i Europie Środkowej najstarszy jak dotąd dowód wypieku piernych ciast zwanych dziś piernikami pochodzi ze Świdnicy, w Dolnym Śląsku. Można u nas emailowo zamówić monografię piperatologiczną, która zawiera także historyczne receptury i przepisy na pierniki, miodownik i inne ciasta pierne.

Dolnośląski Piernik Figuralny jest produktem chronionym w katalogu “ARCA del GUSTO” międzynarodowej sieci Slow Food International (www.slowfood.com). Dziękujemy najbardziej pani Annie M. Rumińskiej i całej grupie @chwastozercy za Wasze działania rekonstruktorskie w zakresie piernika historycznego.

Jako Convivium zawsze będziemy przypominać, czym rzetelny, historyczny piernik różni się od współczesnego masowego, jakże powszechnego, niestety nawet w kręgach promujących jego historyczne znaczenie.

Nie tylko zewnętrzna forma piernika się liczy, ale przede wszystkim jego składniki. W masowych, nawet ‘muzealnych’ piernikach (promowanych przez muzea wspierane finansowo przez prywatne fabryczki) składniki te mocno odbiegają od reguł poprawności historycznej. Gdy kiedyś wreszcie będą historycznie poprawne, muzea i piernikarze zaczną się tym chwalić.

Niewielu jest konsumentów, dla których ważne są składniki. Tacy szukają pierników wykonanych z czystych, etycznych, zdrowych składników LOKALNYCH oraz przypraw korzennych z ETYCZNEGO importu, czyli jednym słowem pierników uczciwie historycznych, a nie udających historyczne.

To kluczowe różnice, których masowi piernikarze nie chcą uszanować oferując niskiej jakości zastępniki wykonane z masowych składników usiłując udawać, że pieką pierniki historyczne. Historia żywności, to także pochodzenie jej składników, czyli rolnictwo i przetwórstwo! Nie godzi się zakłamywać historii sprowadzając ją wyłącznie do formy, bez troski o skład i zaplecze końcowego produktu, jakim jest PIERNIK.