Fotografia powyżej (Fot. Archiwum Slow Food Dolny Śląsk): jeden z warsztatów kanapkowych w Studio Wnętrz ARTECUBO

Kanapka szkolna… Wiadomo, że potrzebna, ale stosunkowo niewielu uczniów przynosi zdrową, czystą kanapkę lub inna przekąskę na drugie śniadanie w szkole. Bardzo często przynoszą byle jaki chleb z kremem cukrowo-palmowo-kakakowym (utella, czy jakoś tak) która udaje kanapkę z mieszanina czekolady i orzechów, ale nie ma z nią nic wspólnego. Bardzo często przynoszą batoniki – również cukrowo-palmowe, a które również udają przekąski z czekolady i orzechów. Często też przynoszą żelki, czipsy, ciastka lub… po prostu nic.

Z drugimi śniadaniami szkolnymi jest w Polsce bardzo źle. Wszystkie te przekąski zawsze maja znacząca zawartość szkodliwego cukru, szkodliwego oleju palmowego, szkodliwego barwnika, szkodliwego konserwanta, szkodliwego wzmacniacza smaku itp. Nie rozumiemy, dlaczego rodzice świadomie trują swoje dzieci dając im te przekąski do szkoły lub dając im gotówkę, by to sobie kupiły w szkolnych sklepikach, zrzucając z siebie to zadanie, zapominając, ze asortyment sklepików również żeruje na słabości dzieci do słodyczy i ich niewiedzy o składzie spożywczym lub chemicznym tych produktów, które trudno nazwać żywnością, bo nie odżywiają, ale trują.

Dlatego zawsze zachęcamy wszystkich, aby organizowali warsztaty kanapkowe lub ogólnie, przekąskowe, aby uczyć dzieci i rodziców przygotowywania dobrych, czystych i uczciwych drugich śniadań. Cieszymy się bardzo, ze kolejne organizacje podejmują takie działania, np. Kola Gospodyń Wiejskich lub Lokalne Grupy Działania i inne lokalne stowarzyszenia i fundacje, a także Rady Rodziców w szkołach i przedszkolach. Są one wszystkie bardzo potrzebne i nigdy nie będzie ich za mało. Jak się domyślacie, bardziej efektywnie jest uczyć dzieci, bowiem to ONE zmuszają potem rodziców do zmiany nawyków żywieniowych. Warsztaty kanapkowe przeprowadzamy we Wrocławiu i miejscowościach dolnośląskich. We Wrocławiu np. w Studio Wnętrz ARTECUBO Pani Iwony Toki oraz LAVIA Studio Pani Wiolety Wójciak.

Rodzice są zapracowani i nie maja na to czasu, a dzieci dbając o zdrowie swoje i rodziców maja ogromny wpływ na całą rodzinę, a tym samym na cale społeczeństwo, bo… leczenie skutków złych nawyków żywieniowych finansowo obciąża nas wszystkich, podatników jednego kraju, obciąża środowisko, w którym wszyscy żyjemy, eliminuje bioróżnorodność, której wszyscy bardzo potrzebujemy, nie tylko ludzie, ale i zwierzęta, rośliny i przyroda tzw. nieożywiona. Kupujesz i jesz na swoją odpowiedzialność? Bynajmniej. Jedzenie to sprawa PUBLICZNA.

Nasze warsztaty prowadzimy w ramach cyklu „NA KANAPCE. WOJ. Wiedza o jedzeniu”.

Więcej: tutaj + tutaj

Z kanapkami i ogólnie, zwyczajami jedzeniowymi i zakupowymi, silny związek ma przekaz międzypokoleniowy. Kontakty dzieci z babciami jest tu kluczowy. Dlatego tak ważne są działające w całej Polsce  Kola Gospodyń Wiejskich. W 2016 r. Koła Gospodyń Wiejskich świętują 150-lecie działalności. Obchody 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich województwo dolnośląskie obchodziło w DODR w dniu 7 lipca 2016 r. (tekst). Informacje DODR nt. wydarzenia:

Organizatorami obchodów 150-lecia KGW są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Towarzystwo Gospodyń – taką nazwę przyjęła pierwsza organizacja kobieca, która powstała w marcu 1866 r. w Piasecznie. Dopiero pół wieku później, w 1918 roku organizacje kobiet wiejskich w Polsce przyjęły wspólną nazwę Koło Gospodyń Wiejskich. W czasach, kiedy dopiero zaczęła się kształtować samorządność, kobiety stawiały sobie do realizacji bardzo ambitne zadania. Podczas wrocławskich obchodów Jubileuszu prezentowana była działalność Kół Gospodyń Wiejskich, promująca kulturę wiejską, a także dziedzictwo kulturowe i kulinarne wsi. Na terenie DODR we Wrocławiu nie zabrakło wystawy rękodzieła, spożywczych produktów regionalnych i występów zespołów artystycznych pokazujących uroki dolnośląskiego folkloru. Koła Gospodyń Wiejskich wzięły udział w czterech konkursach i plebiscycie. W konkursie kulinarnym Letnie ciasto z owocami, jurorzy oceniali tradycyjny przepis i sposób wykonania, walory smakowe, a także walory estetyczne, jak dekoracja, kształt, prezentacja wizualna.
I miejsce – KGW Siedlec
II miejsce – KGW Godzikowice
III miejsce – KGW Gościęcice

źródło: http://www.dodr.pl/relacje,666-obchody-150-lecia-kol-gospodyn-wiejskich-we-wroclawiu

Wieś Siedlec (dawniej: Siedlec Trzebnicki) znamy doskonale z warsztatów edukacji jedzeniowej, które przez 5 miesięcy prowadziła tam w 2014 r. nasza obecna Convivium Leader, Anna Rumińska, wraz z zespołem instytucjonalnych i biznesowych partnerów edukacyjno-jedzeniowych, działajac na rzecz promocji zamierajacej wówczas 3-osobowej lokalnej grupy z sieci „youth” (sieć “youth” na świecie jest nieformalna, w większości nie tworzy conviviow, gdyż jest dostosowana do mobilności i zmienności młodzieży – członkowie do 30 roku życia). W linkach poniżej możecie obejrzeć cześć zdjęć z tego cyklu “WOJ. Wiedza o Jedzeniu”. Realizacja przebiegała w oparciu o autorski program edukacji jedzeniowej opracowany przez CL Annę Rumińską, a finansowanie zapewniła gmina Długołęka. Projekt był zrealizowany w 9 wioskach gminy z ramienia naszego Partnera, firmy “VERTIGO Andrzej Jarczewski”.

– wybrane zdjecia z tematu 1: ZAKUPY

– wybrane zdjecia z tematu 2: OGRODY

wp_20140606_010– wybrane zdjecia z tematu 3: DOM

– wybrane zdjecia z tematu 4: ULICA

– wybrane zdjecia z tematu 5: OPAKOWANIA

– wybrane zdjecia z tematu 6: BAZAR

– wybrane zdjecia z tematu 7: PRZEPISY

– wybrane zdjecia z tematu 8: FOTOGRAFIA KULINARNA

– wybrane zdjecia z tematu 9: BIESIADA

**************

Obchody 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich u sąsiadów w województwie opolskim miały miejsce podczas Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich (tekst), który odbywa się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Organizatorem Kongresu „Kobiety zmieniają polską wieś” jest Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Szczegółowy program spotkania zamieszczony jest w załączniku.

2016-10-24_kongres_kol_gospodyn_wiejskich

 

Obchody 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich u sąsiadów w województwie zielonogórskim miały miejsce… (c.d.n.)

Obchody 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich u sąsiadów w województwie wielkopolskim miały miejsce… (c.d.n.)