Dzisiaj jest Dzień Ziemi, doroczne święto obchodzone 22 kwietnia, a rozpoczęte w 1970 r. przez ONZ. Chodziło o podniesienie świadomości polityków i obywateli na temat ekologii. Czy to osiągnęliśmy?

Jest wiele spraw do poprawy, ale z pewnością dzisiejsza młodzież wciąż nas zaskakuje. Ruch zapoczątkowany przez Gretę Thunberg, która z determinacją i wielką pasją stawia do oionu parlamenty i instytucje międzynarodowe, zaprowadzi nas daleko.

Nie możemy wszyscy być Gretą, ale naprawdę nie byłoby to trudne, gdybyśmy lepiej dbali o planetę w naszym codziennym życiu, bez całkowitej zmiany wszystkich naszych nawyków. Zaledwie kilka małych kroków we właściwym kierunku i nigdy nie będziesz chciał/a zawrócić. To naprawdę działa!

1. Nie marnuj!

Uważamy, że marnotrawienie żywności powinno być regulowane surowymi przepisami. To szaleństwo, gdy energię, wodę, glebę i robociznę wyrzucamy do kubła, bez powodu wytwarzając emisję i zanieczyszczenia. Wszyscy znamy fakty na temat odpadów, ale nie znudzi nam się ich powtarzanie: ilość wody potrzebnej do wyprodukowania całej wyrzucanej żywności jest równa objętości koryta rzeki Wołgi. Czyż to nie jest straszne? Mówimy o 1,3 mld ton odpadów spożywczych rocznie. Jest gorzej? Na Zachodzie to użytkownik końcowy, konsument, jest odpowiedzialny za większość tego marnotrawstwa żywności. Musimy być bardziej ostrożni i mniej zachłanni. Zbyt często mamy oczy większe, niż nasz żołądek i nie zwracamy uwagi na to, co mamy w lodówce!

2. Wybierz czyste, lokalne produkty na małą skalę

Czy wiesz, że 70% całej emisji wytwarzanych jest zaledwie przez 100 firm? Czy trzeba powiedzieć więcej? Tak, ktoś z większą mocą, niż my, powinien podjąć drastyczne kroki. Tymczasem możemy kształtować świat poprzez nasze wybory. Gdzie tylko jest to możliwe, powinniśmy wybierać żywność, która jest wytwarzana z szacunkiem dla natury. Na początku może się to wydawać droższe, ale zadaj sobie pytanie: kto płaci za wszystkie koszty środowiskowe, społeczne i zdrowotne spowodowane „tanią” żywnością, którą sprzedają firmy międzynarodowe?

3. Podążaj za porami roku!

Tu nie ma wiele do powiedzenia. To zdrowy rozsądek. Jeśli nasza żywność nie musi podróżować przez pół świata, aby dostać się na nasz stół, planeta na tym skorzysta. Powinniśmy próbować jeść lokalne jedzenie, kiedy jest w sezonie. Jak mówi nasz przyjaciel Luca Mercalli: „Jedzenie truskawek w styczniu jest jak picie szklanki benzyny”.


4. Unikaj nadmiernego pakowania

Czy naprawdę potrzebujemy całej tej plastikowej folii? Teraz, nawet w supermarketach, można wybierać produkty (mydła, mąki, fasolę) bez tych irytujących opakowań, które następnie musimy wyrzucić.

5. Nigdy więcej jednorazowego plastiku!

Małe plastikowe butelki na napoje? Absolutnie nie!

6. Nawet ryby mają swój sezon

Nawet morze ma swój sezon. Jeśli zamierzasz jeść ryby, doinformuj się: co jest w sezonie? Których ryb należy unikać? Obowiązują te same argumenty dotyczące ryb importowanych z dalekich akwenów.

7. Jedz mniej mięsa i wyższej jakości

To jest lepsze dla wszystkich: dla ciebie, dla zwierząt, które nie muszą żyć w ciemnych, zatłoczonych warunkach, i dla planety, która traci cenną wodę i ziemię w hodowli mięsa na ubój.

8. Gotuj!

Unikaj przetworzonej żywności: jest uprzemysłowiona, uplastyczniona, sztuczna. Baw się wybierając własne składniki i przygotowując własne kreacje! Wytworzysz mniej emisji i zanieczyszczeń oraz będziesz cieszyć się lepszą kuchnią. Ty też będziesz żył dłużej!

9. Odzyskuj!

Recykling powinien być wszędzie uważany za pewnik, a mimo to wciąż widzisz ludzi, którzy tego nie robią! Tak, to jest moralna ocena was, leniwi ludzie, którzy zdecydowaliście się nie poddawać recyklingowi: nic cię to nie kosztuje, a przynosi korzyści wszystkim!

10. Żyj radośnie i doceniaj piękno natury

Nad morzem, na wsi, w górach: spędzaj czas na świeżym powietrzu, ciesz się pięknem świata przyrody. Możesz nawet zebrać dzikie zioła i włączyć to w punkt ósmy. Zobaczysz, jak łatwo jest lepiej dbać o planetę Ziemię i docenić, jak bardzo jest to ważne.

Źródło: