Czy wiemy, co i w czym jadano w siedlęcińskiej Wieży Książęcej? Jakie potrawy były popularne w Dolinie Bobru w dobie średniowiecza, a także w okolicy Wieży i na obszarze księstwa? Czy wiemy, co jadał książę jaworski, Henryk I oraz kolejni właściciele Wieży? Jakie potrawy możemy dziś odtworzyć z tamtych czasów i czym możemy się inspirować? Czy jest w ogóle możliwe przywołać smaki tamtych czasów?

Na te i inne pytania odpowiemy przez najbliższe miesiące podczas cyklu warsztatów poświęconych lokalnym kulinariom średniowiecznym i nowożytnym, a także ogólnie spożywaniu posiłków w pięknej Wieży Książęcej.

W czasie spotkań planowana jest degustacja potraw ze współczesnych odpowiedników lokalnych produktów spożywanych w średniowieczu.

W szukaniu odpowiedzi pomoże nam przede wszystkim wspaniała książka dokumentująca tutejsze odkrycia archeologiczne (odnośnik poniżej), a także literatura specjalistyczna: historyczna, archeologiczna, etnograficzna, amtropologiczna, antropogastronomiczna, lingwistyczna, kulturoznawcza…

Zapraszamy do udziału – wspólnie wybierzemy się w kulinarną podróż do średniowiecznych zakamarków Wieży.

Rekrutacja uczestników będzie przebiegać sukcesywnie. Nie prowadzimy rezerwacji na poszczególne warsztaty. Część dochodów z każdego biletu będzie przekazana na działalność Stowarzyszenia „Wieża Książęca w Siedlęcinie”, Fundacji Chudów oraz kooperatywy Convivium Slow Food Dolny Śląsk. Lwia część produktów użytych do przygotowania potraw będzie pochodzić od lokalnych rolników i ogrodników.

BILETY:
Osoba dorosła (>18 r.ż.): 40zł
Dwie osoby dorosłe: 70zł
Osoba 5-18 r.ż: 25zł
Osoby do 5 r.ż.: wstęp wolny

Rezerwacja miejsca + przedpłaty:
najpóźniej do 23 maja tylko mailowo:
chwastozercy(at)gmail.com

Historia:
https://wiezasiedlecin.pl/historia-wiezy

Monografia:
https://wiezasiedlecin.pl/publikacja-2/

Partnerzy:
Wieża Książęca w Siedlęcinie
Slow Food Dolny Śląsk
Grupa Chwastozercy
Górskie Smaki Targ Rolny
Dolnośląskość portal edukacyjny
Studio Artecubo

Kolejne terminy podamy sukcesywnie, ale planujemy zawsze koniec miesiąca.?