Terra Madre / Połączenie wydarzeń cyfrowych i fizycznych przenosi Terra Madre w każdy zakątek świata!

W świetle bieżącej pandemii Slow Food opracował sześciomiesięczną podróż, zarówno cyfrową, jak i fizyczną, dla Terra Madre Salone del Gusto.

W dniu 22 lipca 2020 międzynarodowe stowarzyszenie Slow Food ogłosiło całkowicie zrewolucjonizowany format swojego najważniejszego wydarzenia poświęconego przyszłości żywności: Terra Madre Salone del Gusto (LINK). Wydarzenie udowodni ducha społeczności dostosowując się do nowych warunków narzuconych przez sytuację kryzysową Covid-19: będzie to sześciomiesięczna podróż obejmująca niezwykły kalendarz inicjatyw: połączenie innowacyjnych formatów cyfrowych i rozproszonych wydarzeń fizycznych, które jednoczą tysiące węzłów sieci Slow Food i miliony jej działaczy, a także wiele innych organizacji, instytucji i firm.

Od 8 października i przez następne sześć miesięcy cyfrowe formaty Terra Madre będą hostowane na platformie cyfrowej (LINK). Platforma ta jest strategicznym narzędziem opracowanym w celu radzenia sobie z nowymi obostrzeniami nałożonymi na fizyczne zgromadzenia ludzi na całym globie. Terra Madre zakończy się Międzynarodowym Kongresem Slow Food, który odbędzie się w Turynie w kwietniu 2021 r., podczas którego delegaci Slow Food przedstawią wszystkie swoje pomysły na przyszłość żywności, które zrodziły się podczas półrocznej podróży wydarzenia.

Co nowego znajdzie się w edycji “Terra Madre 2020”?

Dzięki rozproszonym wydarzeniom na całym świecie będzie to największa i najobszerniejsza edycja w historii: pod względem liczby zaangażowanych krajów (prawie 160!), uczestników, liczby działań na rzecz zmiany, które będą wprowadzone w życie przez miliony aktywistów na całym świecie. Co więcej, w nowej geografii Terra Madre, Slow Food odsłoni polityczne granice między państwami i regionami i skupi uwagę na czterech globalnych ekosystemach (wyżynach, wodach, nizinach i obszarach miejskich). Aktywiści Slow Food przeanalizują rozmaite wspólne słabości, problemy, rozwiązania i możliwości tych ekosystemów, określając debatę jako część walki z trwającym kryzysem klimatycznym i środowiskowym, który pozostaje największym zagrożeniem dla przyszłości ludzkości.

Jaki jest temat przewodni edycji 2020?

“NASZE JEDZENIE, NASZA PLANETA, NASZA PRZYSZŁOŚĆ”. Nasze relacje z żywnością – sposób jej produkcji, dystrybucji, doboru i spożycia – mają ogromny wpływ na naszą planetę, a co za tym idzie, na naszą przyszłość. W Terra Madre postaramy się zrozumieć, dokąd zmierzamy i zidentyfikować działania naprawcze potrzebne do zapewnienia lepszej przyszłości…, ponieważ kończy nam się czas!

Pandemia Covid-19 głęboko wpłynęła na system żywnościowy. Wpływ na podaż żywności i popyt na nią miał poważne konsekwencje dla czterech filarów bezpieczeństwa żywnościowego: dostępności, dostępu, wykorzystania i stabilności. Jak więc można wyżywić planetę i zagwarantować wszystkim dobre, czyste i uczciwe jedzenie? Slow Food ma odpowiedź: bioróżnorodność. Stowarzyszenie utrzymuje, że jedyną drogą naprzód jest promowanie różnorodności biologicznej we wszystkich jej formach: od niewidzialnych bakterii po największe gatunki, a także różnorodność wiedzy i kultur człowieka. Ta misja jest bardziej aktualna i pilna niż kiedykolwiek. Wierzymy, że aby wypełnić tę misję, Terra Madre jest konieczna.

Jak będzie działać platforma?

Platforma będzie całkowicie darmowa; wszystko, czego potrzebują odwiedzający, to połączenie z Internetem. Zawiera katalog konferencji, forów, webinariów, kursów e-learningowych i warsztatów, dział poświęcony prezentacji i e-commerce produktów (gdzie producenci będą mogli przesyłać filmy, zdjęcia i informacje o swojej działalności), sekcję Premium poświęconą prasie (LINK) oraz sekcję Business-to-Business dedykowaną wystawcom. Treść będzie dostępna w różnych językach.

Niektóre nowe formaty opracowane dla edycji 2020 to:

1) FOOD TALKS / ROZMOWY O JEDZENIU → zbiorowe ramy przyszłości, jakiej pragniemy i potrzebujemy: 15-minutowe rozmowy na konkretne tematy w gronie gości specjalnych, a także rolników, producentów i kucharzy, którzy przedstawią swoje wizje środowiska, rolnictwa i żywności.

2) HOW IT’S MADE / JAK TO JEST ZROBIONE → ćwiczenia wideo, podczas których odkryjesz nowe umiejętności i zaspokoisz swoje ciekawości – nawet te, o których nie wiedziałeś, że masz.

3) THE RELAY 10 października → miniserial w pięciu odcinkach poprzez kontynenty i strefy czasowe, prowadzący globalny dialog na temat wielkich problemów naszych czasów: klimatu i kryzysu środowiskowego; migracja jako konsekwencja degradacji zasobów naturalnych; równość, integracja i sprawiedliwość; zniszczenie lasów deszczowych Amazonii i walki rdzennej ludności o ich prawa.

4) TERRA MADRE WORLD → ciekawi Cię, co organizuje Twoja lokalna sieć Slow Food? Od września wielką mapę świata rozświetlą wydarzenia Slow Food organizowane przez naszych aktywistów na całym świecie.

Goście specjalni w Terra Madre

Spośród osób, które zaprosiliśmy, swój udział potwierdzili:

1)SUNITA NARAIN. Indyjska ekolożka i aktywistka. W 2016 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu Time.
2) DAN BARBER. Szef kuchni restauracji Blue Hill w Greenwich Village w Nowym Jorku i felietonista New York Times, który pisze o rolniczej rewolucji.
3) LARISSA MIES BOMBARDI. Profesor na Uniwersytecie w São Paulo, szczególnie koncentruje się na geografii człowieka i rolnictwa oraz stosowaniu pestycydów w Brazylii.
4) FRITIJOF CAPRA. Austriacki fizyk, ekonomista i pisarz. Zajmował się zrównoważonym rozwojem, ekologią i teorią złożoności.
5) DAVE GOULSON. Profesor biologii na University of Sussex, jego przedmioty specjalistyczne to ekologia i ochrona owadów (ze szczególnym uwzględnieniem zaniku zapylaczy)
6) CAROLYN STEEL. Brytyjska architektka i wybitna propagatorka miejskiego ekosystemu.
7) PAUL COLLIER. Brytyjski ekonomista i profesor ekonomii i polityki publicznej w Blavatnik School of Government. Jego zdaniem kapitalizm musi koniecznie być etyczny, aby mógł funkcjonować.
8) FRANCO FARINELLI. Były profesor geografii na Uniwersytecie w Bolonii i profesor na uniwersytetach w Genewie, Los Angeles (UCLA), Berkeley (UCB) i Sorbonie w Paryżu.

FILMY – Niektóre kwestie do omówienia w Terra Madre:

1) Qun Sun, Chiny (członek Komitetu Wykonawczego Slow Food) mówi o Covid-19 i potrzebie ponownego przemyślenia naszego związku z naturą.
https://youtu.be/VNNk0KAef1c

2) Dali Nolasco Cruz, Meksyk (koordynator sieci Indigenous Terra Madre w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach) opowiada o ludach tubylczych, kobietach, ubóstwie i różnorodności biologicznej.
https://youtu.be/_WPln9bom6Q

3) Jorrit Kiewik z Holandii (dyrektor wykonawczy Slow Food Youth Network) opowiada o roli młodzieży i Europejskim Zielonym Nowym Ładzie.
https://youtu.be/d1DAFbJZzpc

4) Kathryn Underwood, USA (członkini zarządu Slow Food USA) mówi o równości, integracji i sprawiedliwości.
https://youtu.be/E65LFCy_848

5) Edie Mukiibi z Ugandy (wiceprezes Slow Food) mówi o migracji: przyczyny i rozwiązania.
https://youtu.be/rApjF4Tvlzw

6) Carlo Petrini z Włoch (założyciel i prezes Slow Food) opowiada o przyszłości gospodarki społeczności.
https://youtu.be/hu93jGiVV5Q

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z materiałami prasowymi Terra Madre.

Zawartość Premium dedykowana mediom.

Możesz pobrać prezentację “Terra Madre Salone del Gusto 2020“.

Tutaj można znaleźć wybór zdjęć z ostatniej edycji.