Zapraszamy osoby dorosłe i nastolatków (>14 lat) na seminarium słodyczowe w Artecubo. Gościć nas będzie, jak zawsze, arch. Iwona Toka, więc skorzystajcie z okazji i zwróćcie uwagę na piękne wnętrza i wyposażenie Studio Wnętrz Artecubo.

Przedmiotem pierwszego spotkania z cyklu, o którym mowa poniżej, będą CUKRY – lokalne i obce słodycze, słodkości, słodziki…

Dlaczego CUKRY? M.in. dlatego, że: 1) pierwsza rafineria cukru buraczanego powstała właśnie w naszym regionie, więc mamy dług do spłacenia, 2) spożycie cukru przez polskie dzieci jest bardzo wysokie i lokuje je na I miejscu pod względem tempa tycia w Europie, 3) czas po Zaduszkach, Dziadach i Halloween związany z żywnością i właśnie cukrem, bo do dzieci wędrują setki niezdrowych słodyczy. Trudno powstrzymać falę zainteresowania Halloween, ale warto ją skierować na czystszy tor. Czekamy więc na odpowiedzialne społecznie firmy, które na Halloween 2016 wypuszczą „zdrowe cukierki” (antylogia). No i pamiętajmy, że warto cieszyć się z faktu, że polskie dzieci ten jeden wieczór w roku organizują się , ruszają siedzenia sprzed komputerów i komórek oraz idą w kurs po własnym osiedlu. TEN aspekt Halloween w Polsce rzadko jest opisywany i doceniany, a dorośli na co dzień narzekają tylko, że ich dzieci są nieruchawe… Walor społeczny zwyczaju osiedlowego obchodu jest nie do przecenienia.

Zapoznacie się z różnymi sposobami osładzania życia i pokarmów. W ramach mikro-degustacji poznacie ponad 20 różnych słodyczy. MIKRO – to po to, aby nie zrobiło się Wam niedobrze od nadmiaru cukru, serio, to się zdarza, jeśli mamy do czynienia z prawdziwymi cukrami, a nie syropami glukozowo-fruktozowymi – to dobrze, że nasze organizmy mówią nam DOŚĆ. Chodzi nam o to, abyście poznali smaki rozmaitych cukrów rozpuszczonych ewentualnie w wodzie. Oczywiście przymusu nie będzie 🙂

Szczególnie chętnie będziecie zapewne poznawać smaki soków tłoczonych bez dodatku cukru, ponieważ Bohaterką seminarium słodyczowego będzie nasza SFojaczka, członkini Slow Food, Anna Szlączka, sadowniczka prowadząca z mężem sad w podwrocławskiej Lutyni i markę Owoce Lutyni. Na miejscu będziecie mogli kupić pyszne i naturalne soki Szlączków. Na seminarium będą też do spróbowania inne atrakcje, tj. przetwory, wypieki, napoje i środki słodzące.

Po seminarium każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę 3 tablice informacyjne o wybranych cukrach obcych i lokalnych do powieszenia na ścianie lub schowania w biurku. Będą one dotyczyć: indeksów glikemicznych, średnich cen i miejsca pochodzenia surowca niezbędnego do wytworzenia tego produktu lub gotowego produktu pochodzącego z odległych krajów.

MIEJSCE: Studio Artecubo Iwona Toka ul. Stawowa 1, Wrocław, tel. 71.780.02.92 / 602.471.151
INFORMACJE nt. seminarium: Slow Food we Wrocławiu: 660.968.363
DATA: 12 listopada g.18.30-20
KOSZT udziału: 20zł/os.
CZAS trwania: 1,5h
UWAGA: obowiązuje rejestracja mejlowa i przedpłaty do 11 XI: slowfooddolnyslask@gmail.com
LICZBA miejsc ograniczona – o rezerwacji miejsca decyduje kolejność bezzwrotnych przedpłat.

WYDARZENIE NA FACEBOOKu: https://www.facebook.com/events/1226298180730266/
————
Tym spotkaniem rozpoczynamy jesienno-zimowy kurs SEMINARIÓW SLOW FOOD. Opowiemy Wam pokrótce o filozofii Slow Food oraz przedstawimy Wam nowe convivium, które zainicjowaliśmy wspólnie z naszymi SFojakami, członkami Slow Food. Nowe, dorosłe convivium SLOW FOOD BRESLAVIA WROCŁAW ma również logo czerwonego ślimaka i funkcjonuje na zasadzie składek członkowskich oraz posiada lidera, w przeciwieństwie do młodzieżowej sieci SF Youth z zielonym ślimakiem (bez składek), elastycznej i przystosowanej do mobilności i zmienności młodzieży. Wspólnie z tym nowym convivium działamy prężnie na rzecz naszych lokalnych zasobów i ludzi, a także rozpoczęliśmy starania na rzecz pomocy zaprzyjaźnionej szkole w Tanzanii. Wszyscy wspólnie dążymy do tego, aby na Dolnym Śląsku powstawały kolejne convivia w mniejszych miastach, aby dokonała się decentralizacja naszej sieci, pod skrzydłem regionalnego convivium Slow Food Dolny Śląsk
– za przykładem modelu włoskiego, niemieckiego, amerykańskiego i innych.