21. grudnia 2017 r. przypada wspaniałe, ważne, starodawne, słowiańskie święto: Szczodre Gody, przesilenie zimowe – w ciągu roku jest to najkrótszy dzień i najdłuższa noc. Od 22. grudnia Słońce rośnie i zaczyna się okres Godów, czyli świętowania Nowego Roku – różnice w datach związane są z różnicami między kalendarzem księżycowym a słonecznym. Niektórzy zaczynają więc świętowanie właśnie 21. grudnia – w wigilię nowego dnia, nowego roku. Wszystkim życzymy wspaniałych zasiewów i plonów!

Dziś wspaniałe, ważne, starodawne, słowiańskie święto: Szczodre Gody, przesilenie zimowe, w ciągu roku jest to najkrótszy dzień i najdłuższa noc. Od jutra Słońce rośnie i zaczyna się okres Godów, czyli świętowania Nowego Roku – różnice w datach związane są z różnicami między kalendarzem księżycowym a słonecznym. Niektórzy zaczynają więc świętowanie właśnie dziś. Wszystkim życzymy wspaniałych zasiewów i plonów! Według pradawnych zasad jadłospisu charakterystycznego dla wyjątkowych wieczorów w ciągu cyklu dorocznego przygotowujemy potrawy z:

kiszonych warzyw (kiszone jest odwrotne do świeżego, codziennego, ziemskiego),

pęczniejących zbóż (pęcznienie symbolizuje dostatek, wysokie plony, namnażanie szczęścia),

surowców pszczelich, głównie miodu (pszczoły latają do nieba),

– roślin z licznymi nasionami, głównie z makiem (mnogość nasion przywołać ma dostatek),

– roślin psychoaktywnych (mak – komunikuje ludzi z zaświatami; grzyby – dawniej psychoaktywne),

– roślin i grzybów z lasu (lasy – siedlisko duchów, z których na wigilię – wieczerzę dla duchów – przychodzą goście),

– roślin rosnących nad stawami i rzekami (woda symbolizuje odradzanie i jest siedliskiem duchów),

– symbolicznych ryb (żyją w tajemniczych wodach, symbolizują odradzanie),

pierników postaciowych i geometrycznych (przyprawy, słodkie, kolorowe lub orzechowe polewy i posypki symbolizują dostatek i nowe życie, postacie symbolizują duchy przodków, zgeometryzowane ornamenty oznaczają ochronę poprzez znaki solarne, lunarne, chtoniczne, akwatyczne, antropomorficzne, zoomorficzne, floralne).

Zaczynamy od kiszonki. Jemy m.in. barszcz z kiszonych buraków. Zdążył się już przegryźć z przyprawami, bo nastawiliśmy go kilka dni wcześniej. A jeśli nie barszcz, to… po prostu kiszone buraki – jemy je z olejem zimnotłoczonym i symbolicznym miodem – smakują wtedy wspaniale, bo słodkość miesza się z kwasem, a tłuszcz przenosi i wzmacnia smaki. O symbolice menu wigilijnego możecie przeczytać również w innych artykułach na naszej stronie.